piątek, 24 czerwca 2016

Graz pełne gracji

Niedawno miałam okazję służbowo odwiedzić Graz - piękne austriackie miasto, leżące tuż przy słoweńskiej granicy. Program kilkudniowej konferencji, na którą pojechałam był bardzo napięty, ale udało mi się wykorzystać jeden wieczór bez deszczu (pogoda niestety nie rozpieszczała) na szybki spacer po mieście.

Mam nadzieję, że będę miała jeszcze kiedyś okazję, żeby tu wrócić, bo Graz jest naprawdę fajnym miastem. Bardzo podoba mi się tutejsza architektura. Są renesansowe kamieniczki, są piękne wille z początków XX wieku, jest wreszcie sporo współczesnych realizacji. Zachwyciło mnie jak świetnie nowoczesne budynki zostały wkomponowane w zabytkową przestrzeń. Wyróżniają się, ale nie dominują. Nie krzyczą "wszystkie oczy na mnie!", ale idealnie przeplatają się z zabytkowymi kamienicami. Myślę, że polscy architekci powinni obowiązkowo przyjeżdżać tu na praktyki, żeby to zobaczyć.Poniżej wkleiłam kilka fotek z mojego króciutkiego spaceru. Zwróćcie uwagę szczególnie na dwa ostatnie zdjęcia. Uwieczniłam na nich najbardziej charakterystyczne, współczesne budowle. Jedna to nietypowa kładka na rzece, która na środku ma restaurację z tarasem. Druga to muzeum sztuki współczesnej. Obłędny budynek z "czułkami", który miałam okazję podziwiać również od środka. To naprawdę kawał dobrej architektury.
Jeśli będziecie w okolicy, to zatrzymajcie się w Graz, chociaż na kilka godzin. Wejdźcie na górę z wieżą zegarową i podziwiajcie panoramę, przejdźcie się wąskimi uliczkami w centrum i zjedzcie coś dobrego w jednej z licznych knajpek. Polecam :)
Miłego dnia!
Marta

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście piękne miasto! W Austrii widziłam tylko Wiedeń, ale też zrobił na mnie niesamowite wrażenie! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...